Oduvijek sanjaš o zrelim rajčicama koje ubireš tijekom ljetnih mjeseci u svom vrtu? Iako su vani dani još uvijek mračni i hladni sada je pravo vrijeme za planiranje nove vrtlarske sezone! 

Kako da isplaniram sadnju u svom vrtu?

Za početak moraš odlučiti koje kulture želiš saditi u svom vrtu te provjeriti da li će uspjevati u odnosu na klimu u kojoj živiš. Većina povrtnica poput rajčica, krastavaca i mrkve će normalno rasti u kontinentalnoj i mediteranskoj klimi, ali će agrumi teško uspjeti u kontinentalnoj Hrvatskoj ukoliko se ne zaštite tijekom zime. 

Uzmi u obzir sve činjenice, provjeri kakvo je tlo u tvom vrtu i koliko dnevno ima sunca u ljetnim danima. Također bitno je uzeti u obzir tvoje potrebe za povrćem, da li ga imaš gdje skladištiti tijekom zime i koliko vremena imaš na raspolaganju za brigu o vrtu. 

Ako si početnik predlažemo da od povrća biraš neke od kultura koje se jednostavno uzgajaju poput cherry rajčica, graška, paprike i blitve. 

Koji su prvi koraci kod planiranja izrade povrtnjaka?

Za početak je bitno naglasiti da, ako ti zatreba, postoje neograničeni izvori informacija u vezi planiranja i uzgoja biljaka. Razne grupe na društvenim mrežama, forumi ili online tečajevi idealni su da naučiš sve što te zanima iz topline vlastitog doma.

Za početak je bitno odrediti koliko povrća želiš uzgojiti i prema tome planiraj količinu sjemena koja ti je potrebna. Prema količini sadnica koje ćeš imati potrebno je isplanirati koliki prostor ti je potreban da ih sve smjestiš u vrt.

💡 Poštuj preporuke proizvođača sjemena o udaljenosti na koju se sije ili udaljenosti sadnica tijekom sadnje. Biljke trebaju svoj prostor da bi uspješno rasle i rodile.

Ako ti ovo nije prva sezona sadnje povrća uzmi u obzir da se povrće nikad ne sadi na isto mjesto. Zašto je to tako? Svaka biljka je drugačija i potrebni su joj različiti nutrijenti iz zemlje. Nakon jedne sezone biljka izvuče puno potrebnih nutrijenata iz tog djela tla i iduće godine, čak i uz prihranu gnojivom, mogla bi lošije roditi.

Nadalje, svaka biljka može privlačiti različite nametnike te se njezinim premještanjem u vrtu tijekom iduće sezone, spriječava mogućnost da ponovno napadnu biljku u slučaju da je bila blaga zima i da su nametnici preživjeli. 

Bitno je naglasiti da postoje obitelji biljaka poput kupusnjača ili pomoćnica koje su srodne i privlače iste nametnike. To znači ako je na dijelu vrta bila zasađena blitva, da na taj dio vrta ne sadiš ništa od srodnih biljaka poput kelja.

💡 Za razliku od ostalih biljaka rajčica uvijek može biti na istom mjestu u vrtu, čak štoviše tako najbolje uspijeva

Planiranje vremena sadnje

Svaka kultura ima različit životni vijek od klijanja sjemena do berbe kao i uvjete koje je potrebno zadovoljiti da bi sjeme krenulo klijati. Zbog toga se ne mogu sve kulture sijati u isto vrijeme. Za primjer uzmimo čili papričice koje trebaju izrazito toplo vrijeme da bi sjeme krenulo klijati, za razliku od kelja koji se može sijati već u veljači. 

Ukoliko se biljke sade u vanjskim ili unutarnjim plastenicima, tada možemo zaobići ovaj korak u kojem planiramo sadnju. 

Planiranje susjednih biljaka

Prilikom planiranja vrta imaj na umu da neke biljke odlično surađuju, dok druge mogu negativno utjecati jedna na drugu. Određene vrste međusobno potiču rast i štite se od nametnika i bolesti. Na internetu možeš potražiti tablice povrća koje su dobri "susjedi" i prema tome planirati. 

Postoje mnoga "pravila" koja će ti pomoći da zakoračiš u vrtlarsku avanturu, ali na kraju je bitno pratiti svoj vrt, promatrati kako biljke reagiraju i s vremenom ćeš naći savršenu ravnotežu!

Sve potrebno za tvoj vrt potraži u našem asortimanu